As always, programming is listed in EST
Live fights are in BOLD.
Premiere programming is in ITALICS.
MMA programming is in ORANGE.
Boxing programming is in RED.
Kickboxing/Muay Thai/Karate programming is in BLUE.
Wrestling/Jiu Jitsu/Grappling programming is in PURPLE.
Misc./Combination combat sports programming is in GREEN.

Friday May 28

12:00am: 2021 Ivan Yarygin Memorial Invitational (FloWrestling)
6:00am: Thunderdome 35 ($14.99 Fite.tv)
7:00am: SM Thaiboxing ($14.99 Fite.tv)
8:30am: ONE: Full Blast (B/R Live)
9:30am: ACA MMA 123 ($2.79 ACA-MMA.com)
11:00am: 2021 UWW U23 Nationals (FloWrestling)
12:00pm: 2021 Pan-Am Championships (FloWrestling)
1:00pm: Global Boxing Stars: Rumble In Dar 2 (FREE Fite.tv)
3:00pm: Haney vs. Linares Weigh-Ins (DAZN)
7:00pm: Who’s Number One Prelims (YouTube)
8:00pm: Playback: Chavez Jr. vs. Jacobs w/Daniel Jacobs (DAZN)
8:00pm: American Kombat Alliance 15 (UFC Fight Pass)
8:00pm: Cage Fury Fighting Championship 96 (UFC Fight Pass)
8:00pm: Who’s Number One: Jones vs. Panza (FloGrappling)
10:00pm: Carlos Canizales vs. Esteban Bermudez Salas/Belmar Preciado vs. David Carmona (Estrella)
10:30pm: 2021 Spyder Invitational BJJ Championship Purple/Brown Belts (FloGrappling)

Saturday May 29

12:00am: 2021 Ivan Yarygin Memorial Invitational (FloWrestling)
8:00am: 2021 NHSCA National Duals (FloWrestling)
10:00am: SM Thaiboxing Final ($29.99 Fite.tv)
11:00am: 2021 UWW U23 Nationals (FloWrestling)
12:00pm: The DAZN Boxing Show: Haney vs. Linares Preview Special (DAZN)
12:00pm: 2021 Pan-Am Championships (FloWrestling)
1:00pm: Mix Fight 47 ($9 EliteBoxing.tv)
1:00pm: Superior Challenge 22 ($12.99 Fite.tv)
2:30pm: Let Battle Commence IV (FREE Fite.tv)
8:00pm: Devin Haney vs. Jorge Linares/Azinga Fuzile vs. Martin Joseph Ward (DAZN)
8:00pm: Cage Fury Fighting Championship 97 (UFC Fight Pass)
9:30pm: Inside Mayweather vs. Paul (Showtime)
10:00pm: Nonito Donaire vs. Nordine Oubaali/Batyrzhan Jukembayev vs. Subriel Matias (Showtime)

Sunday May 30

12:00am: 2021 Ivan Yarygin Memorial Invitational (FloWrestling)
5:00am: Krush 125 (Abema)
8:00am: 2021 NHSCA National Duals (FloWrestling)
12:00pm: 2021 Pan-Am Championships (FloWrestling)
1:00pm: Levels Fight League 1 (FREE Fite.tv)

Top-10 Viewing Options: MMA taking the week off this weekend, so boxing rules the roost.

  1. Nonito Donaire vs. Nordine Oubaali/Batyrzhan Jukembayev vs. Subriel Matias: Donaire hasn’t fought since his war with Naoya Inoue in November of 2019, but that was a firefight, and he’s capable of that every time out.

  2. Devin Haney vs. Jorge Linares/Azinga Fuzile vs. Martin Joseph Ward: From the Mandalay Bay Ev…I’m sorry, I’m being handed something…really? The Michelob Ultra Arena!

  3. Who’s Number One: Jones vs. Panza: Your best grappling option of the weekend.

  4. Krush 125: Early morning Japanese kickboxing. Grab your coffee and watch some small, lightning-quick gentlemen cut down each other.

  5. ONE: Full Blast: Another show away from TNT, but it’s one worth skipping.

  6. Cage Fury Fighting Championship 96: The better offering of their weekend doubleheader.

  7. ACA MMA 123: A very, very good Eastern European promotion that routinely puts on high-level fighters for less than three bucks.

  8. Inside Mayweather vs. Paul: Alright, let’s get this shit train on the shit tracks.

  9. Playback: Chavez Jr. vs. Jacobs w/Daniel Jacobs: Any chance to watch JCC Jr. gets battered is must-watch.

  10. Cage Fury Fighting Championship 95: The lesser offering of the CFFC doubleheader.

4×5: Every week, UCS’s Luke Irwin will list his Top-5 bouts in each of the four major different combat sports that he’s looking forward to the most, regardless of any conventional criteria, merit, or logic.

KICKBOXING/MUAY THAI

5. Super Bantamweight Bout: Akitaka (9-7) vs. Yuuto Kuroda (4-8-1) [Krush 125]

4. Super Bantamweight Bout: Naoya Ogura (15-8-2) vs. Kaito Koma Komaki (11-6-1) [Krush 125]

3. Welterweight Kickboxing Bout: Miles Simson (64-15) vs. Santino Verbeek (37-14-2) [ONE: Full Blast]

2. Krush Super Lightweight Championship: Daizo Sasaki (c) (28-17-1) vs. Jin Hirayama (17-16-3) [Krush 125]

1. Bantamweight Muay Thai Bout: Kulabdam Sor.Jor.Piek-U-Thai (69-19-2) vs. Saemapetch Fairtex (122-16-1) [ONE: Full Blast]

BOXING

5. WBA Super World Minimumweight Championship: Thammanoon Niyomtrong (c) (21-0) vs. Siridech Deebook (23-6-1)

4. Junior Lightweight Bout: Azinga Fuzile (14-1) vs. Martin Joseph Ward (24-1-2) [Matchroom on DAZN]

3. Junior Welterweight Bout: Batyrzhan Jukembayev (18-0) vs. Subriel Matias (16-1) [PBC on Showtime]

2. WBC World Lightweight Championship: Devin Haney (c) (25-0) vs. Jorge Linares (47-5) [Matchroom on DAZN]

1. WBC World Bantamweight Championship: Nordine Oubaali (c) (17-0) vs. Nonito Donaire (40-6) [PBC on Showtime]

MMA

5. Light Heavyweight Bout: Antonio Trocoli (11-3) vs. Kenneth Bergh (8-0) [Superior Challenge 22]

4. Cage Fury Fighting Championship Women’s Strawweight Championship: Elise Reed (c) (3-0) vs. Hilarie Rose (5-2) [Cage Fury Fighting Championship 97]

3. Lightweight Bout: Alexander Butenko (50-15-3) vs.Andrei Koshkin (19-7) [ACA MMA 123]

2. Lightweight Bout: Elias Silverio (17-6-1) vs. Georgy Kichigin (24-7) [ACA MMA 123]

1. Cage Fury Fighting Championship Heavyweight Championship: Jamelle Jones (c) (11-6) vs. Rakim Cleveland (21-13-1) [Cage Fury Fighting Championship 96]

GRAPPLING/WRESTLING

5. Black Belt 170lb Bout: Johnatha Alves vs. Oliver Taza [Who’s Number One: Jones vs. Panza]

4. Black Belt 185lb Bout: Gabriel Almeida vs. Nicky Ryan [Who’s Number One: Jones vs. Panza]

3. Black Belt 185lb Bout: Josh Hinger vs. Vagner Rocha [Who’s Number One: Jones vs. Panza]

2. Black Belt 135lb Bout: Lucas Pinheiro vs. Mikey Musumeci [Who’s Number One: Jones vs. Panza]

1. Black Belt Heavyweight Bout: Craig Jones vs. Luiz Panza [Who’s Number One: Jones vs. Panza]

Bold, Yet Probably Fruitless Predictions: After another winning week, I’m feeling pretty confident! Damned near arrogant! I’m going to crash and burn so hard!

Best Fight of the Weekend: Nonito Donaire vs. Nordine Oubaali
Most Underrated Fight of the Weekend: Miles Simson vs. Santino Verbeek
If My Life Depended on One Pick: Devin Haney over Jorge Linares
Best Card Top-to-Bottom: Who’s Number One: Jones vs. Panza
Upset of the Week: Josh Hinger over Vagner Rocha
Most Disappointing Fight of the Weekend: Kulabdam Sor.Jor.Piek-U-Thai vs. Saemapetch Fairtex