DAZN programming: Copa del Rey, Euroleague, Premier and much more

This week, DAZN's programming is loaded with interesting matches, both in football and the best basketball in Europe, the Euroleague and the Eurocup.

After the classification of the Seville, we will be able to enjoy live the quarterfinal matches of the Copa del Rey between Levante and Villarreal, Granada- FC Barcelona and Betis- Athletic Club. There are two clear candidates to go to the semis, but in this tournament the surprises are not so much.

Also coming to DAZN are the first leg of the Coppa Italia semi-finals (on Wednesday we will have Napoli- Atalanta), and the thrilling matches of the English Premier League with two outstanding matches, the Tottenham- Chelsea and a highly anticipated Liverpool- Manchester City.

(+) Enjoy the best of sport one month FREE on DAZN.

As for the Euroleague, we will highlight the Spanish duel between Real Madrid and Baskonia, and of FC Barcelona- Efes de Istanbul. We'll see if the Catalans continue their winning streak. For his part, Valencia Basket will face the mighty CSKA Moscow.

In other sports disciplines, we have the Melbourne Tennis tournament, or a UFC heavyweight fight between Alistair Overeem and Alexander Volkov.

If you are not yet a member, you can be a member from now on for only 9.99 euros / month or for 99.99 euros per year (saving you two fees). Remember you have a free month!

Here are the highlights of the week on DAZN by days, as they are packed with interesting options:

Basketball Eurocup (Wednesday, February 3):

17: 00h: Unics Kazan- Mornar BAR.

7:00 p.m.: Budúcnost Voli Podgorica- Virtus Segafredo Bologna.

20: 00h: Nanterre 92- Unicaja Málaga.

20: 00h: Morabanc Andorra- Herbalife Gran Canaria.

20: 30h: Partizan Nis Belgrade- Lokomotiv Kuban Krasnodar.

9:00 p.m.: JL Bourg en Bresse- Cedevita Olimpija Ljubljana.

Basketball Euroleague:

Zalgiris Kaunas- Crvena Zvezda MTS Belgrade (Thursday 4 at 7:00 p.m.).

FC Barcelona- Anadolu Efes Istanbul (Thursday 4 at 9:00 p.m.).

Valencia Basket- CSKA Moscow (Thursday 4 at 9:00 p.m.).

Fenerbahce Beko Istanbul- Zenit St. Petersburg (Friday 5th at 6:45 pm).

Olimpiacos Piraeus- Panathinaikos Opap Athens (Friday 5 at 8:00 p.m.).

FC Bayern Munich- Alba Berlin (Friday 5th at 8:30 pm).

LDLC Asvel Villeurbanne- AX Armani Exchange Milan (Friday 5th at 8:45 pm).

Real Madrid- TD Systems Baskonia (Friday 5 at 9:00 p.m.).

Soccer:

Wednesday February 3:

7:00 p.m.: Levante- Villarreal (Copa del Rey Quarter-finals).

7:00 p.m.: Burnley- Manchester City.

7:00 p.m.: Fulham- Leicester.

8:30 pm: Leeds United- Everton.

8:45 pm: Napoli- Atalanta (first leg of the Coppa Italia semi-finals).

9:00 pm: Granada- FC Barcelona (Copa del Rey quarterfinal first leg).

9:15 pm: Liverpool- Brighton.

9:15 pm: Aston Villa- West Ham.

Thursday February 4:

3:00 p.m.: Tigres UANL- Ulsan Hyundai (Club World Cup Quarterfinal).

6:30 pm: Al Duhail- Al Ahly (Club World Cup Quarterfinals).

9:00 p.m.: Real Betis- Athletic Club Bilbao (Copa del Rey Quarter-finals).

9:00 pm: Tottenham- Chelsea.

Saturday February 6:

13:30: Aston Villa- Arsenal.

4:00 p.m.: Burnley- Brighton.

4:00 p.m.: Newcastle- Southampton.

6.30pm: Fulham- West Ham.

9:00 pm: Manchester United- Everton.

Sunday February 7:

1:00 p.m.: Tottenham- West Bromwich Albion.

3:00 pm: Wolverhampton- Leicester.

5:30 p.m.: Liverpool- Manchester City.

20:15 pm: Sheffield United- Chelsea.

Let's block ads! (Why?)



source https://www.google.com/url?rct=j&sa=t&url=https://sportsfinding.com/dazn-programming-copa-del-rey-euroleague-premier-and-much-more/81270/&ct=ga&cd=CAIyGjM5YWU2NzNiY2UyZGJkMGI6Y29tOmVuOlVT&usg=AFQjCNGdzCcKgTuAmtwZD5KcZfaECPVulQ

0 comments: